Su Yönetimi Nedir?

Su yönetimi, su kaynaklarının optimum kullanımının planlanması, geliştirilmesi, dağıtılması ve yönetilmesi faaliyetidir. Su insanlığın en temel ihtiyacıdır. Bu kavram, gelecek nesillerde yaşanması öngörülen su kıtlığını önlemek için su tasarrufunun verimli bir şekilde yönetilmesine olanak tanır.

Su tasarrufu yapmanın yollarından bazıları aşağıdaki gibidir:

Su Hasadı: Su hasadı tekniği, yağmur suyu hasadı ve yeraltı suyu hasadı olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilir.

Yağmur suyu hasadı: Yağmur suyunun toplanması ve doğal rezervuarlara veya tanklara depolanması veya yüzey suyunun yeraltı akiferlerine sızması yöntemidir.

Yeraltı suyu hasadı: Yeraltı suyu hasadı, bir akiferdeki yeraltı suyu akışını kontrol etmek ve su tablasını yükseltmek için yer altına yerleştirilen suyu saklamak için kullanılan bir yöntemdir.

Damla sulama: Damla sulama, çeşitli mahsullerin köklerine, bir vana, boru, boru ağı aracılığıyla toprak yüzeyine veya doğrudan kök bölgesine yavaşça su damlatarak su ve gübre tasarrufu sağlayan bir sulama türüdür.

Su alışkanlıkları: Suyu korumak için çeşitli alışkanlıklar vardır. Giysileri yıkarken olduğu gibi, sudan tasarruf etmek için akıllı teknikler kullanılabilir. Sızdıran muslukların sabitlenmesi. Diş fırçalarken musluğu kapalı tutmak, uzun banyolar yerine hızlı bir duş almak su tasarrufu için birkaç örnektir.

ESEN Ürünleri ile Su Yönetimini Nasıl Sağlarsınız?

Lorem ipsum..